
ZADANIA I DZIAŁANIA W SKRÓCIE – Operator Koparki
Dzięki swoim zadaniom i czynnościom operator koparki stanowi ważną podstawę wszystkich projektów budowlanych. Wybiera on odpowiednią koparkę i dostosowuje ją do warunków panujących na placu budowy. Za pomocą łopaty koparki wydobywa ziemię lub kamienie albo wypełnia wykopy. Pielęgnacja, konserwacja i serwisowanie koparki należą również do zadań i czynności operatora koparki.
Zadania i czynności operatora koparki są podzielone na kilka obszarów i obejmują przygotowanie do pracy i obsługę koparki, a także konserwację i serwisowanie. Przed rozpoczęciem pracy na placu budowy operator koparki wybiera odpowiednią koparkę do danego zadania. W tym celu ma do dyspozycji różne koparki hydrauliczne, takie jak koparki podsiębierne lub koparki meblowe, jak również koparki gąsienicowe lub minikoparki. Po dokonaniu wyboru, bezpiecznie ładuje koparkę i przewozi ją na miejsce.
Na placu budowy kierowca koparki jest odpowiedzialny za zabezpieczenie i odgrodzenie terenu budowy. Wykorzystuje do tego celu ogrodzenia budowlane lub bariery przeciwkolizyjne. W razie potrzeby wyposaża koparkę w ruchomy osprzęt i dodatkowy sprzęt do pracy. Kierowca koparki używa koparki do kopania dołów i rowów, spulchniania gleby i kamieni oraz usuwania ziemi. W zależności od potrzeb transportuje urobek w wybrane miejsce na placu budowy.
Kolejnym ważnym obszarem działalności operatora koparki jest konserwacja i serwisowanie koparek. Tutaj wdraża instrukcje obsługi, stosuje paliwa i smary oraz oleje hydrauliczne, sprawdza, wymienia i uzupełnia paliwo. Jeśli operator koparki wykryje usterki podczas konserwacji, organizuje naprawę i sam wykonuje drobne prace naprawcze.